Yüzde 16.33’ü aşan kira artışı yasa dışı

Geçen hafta Meclis’ten geçerek yasalaşan Torba Kanun’a göre kiralar artık yıllık Yİ-ÜFE’ye göre değil, 12 aylık ortalama TÜFE’ye göre artacak. Eski düzenlemeyle yüzde 33.64 olabilecek kira artışı yeni düzenlemeyle yüzde 16.33’le sınırlı kalacak

 

    Önceki yasaya göre kira artışları Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ne (Yİ-ÜFE) göre belirleniyordu. Yeni yasaya göre artış hesabı artık Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) 12 aylık ortalamalarla yapılacak. Düzenleme 1 Ocak’tan geçerli olmak suretiyle yürürlüğe girdi.

2018’de Yİ-ÜFE yüzde 33.64, 12 aylık ortalamalara göre TÜFE ise yüzde 16.33 olmuştu. Bu hesapla kiralar, 17 puan daha az artmış olacak.

Milliyet gazetesinde bulunan haberde, 1000 lira olan kirasını 1 Ocak itibariyle artırması gereken bir kiracının kirası 1.336 lira yerine 1.163 lira olacağı ifade edildi. Yani kirasını 173 lira daha az artıracak.

HAKKINIZI ARAYIN

Ev sahiplerinin, kanunda izin verilenin üzerinde kiraları artırmak istemesi halinde kiracıların konuyu yargıya taşıma hakları bulunuyor. Kiracı, kira bedelinin belirlenmesi amacıyla söz konusu taşınmazın bağlı olduğu bölgedeki Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açabilir. Ayrıca ev sahibinin kira dönemi bitmeden önce kiracıya yeni ve zamlı bir sözleşme imzalatması da kanuna aykırı. Bu durumda da kiracı Sulh Mahkemesi’ne müracaat edebilir. Mahkemenin belirlediği kira bedeli yeni sözleşmenin başlangıç tarihinden itibaren geçerli olur.

“GENELDE KİRA ARTIŞLARINDA YÜZDE 10-15 ORANLARI UYGULANIYOR”

Haberde görüşlerine yer verilen Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, “Kiralık konutta arz fazlası var. Dolayısıyla geçen yıl kiraya verdiğimiz bir yeri, bu sene aynı fiyata veremiyoruz. Genelde kira artışlarında yüzde 10-15 oranları uygulanıyor. Gelecek dönemde kira artışlarının bu oranları geçeceğini zannetmiyorum. Kiralamalar kış ayları sebebiyle esasen durgun” dedi.

“TOPLUMSAL AÇIDAN DA ÖNEMLİ BİR DÜZENLEME”

Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı İbrahim Güllü ise, “Kira bedellerine enflasyonun üstünde zam yapılmasının önü kapatıldı, kiracı enflasyona ezdirilmeyecek. Bu da vatandaşın bütçesine katkı sağlayacak. Ev sahipleri de yüksek artış talep edip alamama sorunu yaşamayacak. Adliyelerde, kira-artışı ve kira bedellerinin ödenmemesine dair birden fazla dava var. Toplumsal açıdan da önemli bir düzenleme yapılmış oldu” açıklamasını yaptı. Ayrıntılar için arayınız.

Yorum bırakın Yanıtı iptal et